wtorek, 10 kwietnia 2018 Małgorzata Bundyra -Warańska, Justyna Szkudlarska Aktualności szkoły
Teatr jest po to, by wszystko było inne niż dotąd…
Ta drabina to schody do nieba,
a ta miska pod schodami to księżyc.
Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
a z garnków są hełmy rycerzy.
Ale kto w te czary nie uwierzy?
To jest teatr.
A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.
I już zawsze w misce księżyc widzieć.
Joanna Kulmowa
Dzień 27 marca 2018 r. nie rozpoczął się jak większość dni w Szkole Podstawowej nr 2 w Suchym Lesie.
Zanim dzwonek wybrzmiał na lekcje – uczniowie już poczuli się jak w innym świecie. Korytarzami gmachu przy ul. Poziomkowej przechadzały się bowiem żyrafy, koty, psy, słonie, ślimaki, misie, lwy, a nawet pojawił się homar; można było dostrzec rycerzy w zbrojach, królów, księżniczki oraz wiele innych postaci z baśni. To uczniowie wcielili się w te wspaniałe role z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.
Każdy chciał wyglądać pięknie, gdyż ogłoszono konkurs na najlepszy strój. Przede wszystkim czwartoklasiści stanęli na wysokości zadania. Ich pomysłowość, zaangażowanie i kreatywność przerosły wręcz pomysłodawców konkursu, dlatego nagrody – przydatne przybory szkolne – przyznano niemal w każdej klasie.
W takim dniu nie zabrakło oczywiście artystycznego przedstawienia, które odegrali … nauczyciele.
W rytm muzyki Witajcie w naszej bajce pedagodzy pojawili się w tanecznym korowodzie na scenie i w cudownym występie przypomnieli wychowankom wspaniałe teksty przede wszystkim Brzechwy i Tuwima. Przebrani w postaci zwierząt dali popis recytacji poezji dziecięcej.
Furorę – jak zawsze – zrobili głównie Panowie. Dyrektor Krajewski w roli Lwa recytujący: Ja nikogo się nie boję,Choćby niedźwiedź – to dostoję – budził początkowo teatralny postrach; kiedy jednak z jego ust usłyszeliśmy fragment wiersza Brzechwy pt. Włos – pokazał, że lew… nie taki straszny, jak go malują. Pan Huszał – w roli niebieskiego psa – z pojawiającym się westchnieniem: A to feler – westchnął seler, czy Pan Cylt – w roli myszki zaczepiającej tygrysa – pozostaną na długo w pamięci – jakże wymagającej i wrażliwej publiczności.
Panie nauczycielki także pokazały, jakimi są wspaniałymi aktorkami-recytatorkami. Z ich ust usłyszeliśmy cudowne fragmenty wierszy: Pchła Szachrajka, Sum, Ciaptak, Zapałka, Na straganie, Kijanki, Ptasie radio, Grzyby, Skarżypyta, Samochwała i wiele, wiele innych. Na uznanie zasługują Pani Borucka w roli królowej Grzybów zagrzewającej do walki, Pani Baehr – rozżalająca się nad globusem, którego potrącił łobuz (a konsekwencje geograficzne znamy), Pani Krajewska zadająca biologiczne pytanie o … Ciaptaka, Pani Włodarczak w roli Zięby – obawiająca się o koncert, czy wreszcie Pani Pietrucha, odgrywająca role Biedronki i Żuka jednocześnie.
Słuchacze mogli wykazać się znajomością na temat recytowanych wierszy i wziąć udział w konkursie. Główne nagrody zdobyli uczniowie z klasy IVG oraz IIA.
Organizatorkami tak wyjątkowych obchodów Dnia Teatru okazały się być, kolejny już raz, Panie – polonistka – Małgorzata Bundyra-Warańska oraz nauczycielka sztuki Agnieszka Zwierzchowska. Wsparcie otrzymały także od Pani Moniki Maćkowiak oraz opiekunki SU Pani Ewy Trydeńskiej, która podczas występu wygłosiła pytanie retoryczne: Pokażcie takiego śmiałka, co w szkole zadarłby ze mną…?
Same obchody Dnia Teatru, konkursy, pomysł strojów teatralnych, a przede wszystkim wyjątkowy występ grona pedagogicznego wywarły na uczniach niezapomniane wrażenie. Okazało się, że nauczyciele potrafią, nie pierwszy już raz, stworzyć niepowtarzalną atmosferę i pokazać uczniom, że sami są zgranym gronem, które ma do siebie dystans i nie zawsze musi być poważne i wymagające.
Także w budynku szkoły przy ul. Konwaliowej świętowano Dzień Teatru.
Uczniowie klasy 1A przygotowali przedstawienie zatytułowane W Książkowej Krainie. Spektakl w wykonaniu młodych aktorów rozpoczął się także – podobnie jak przy ul. Poziomkowej – od wspólnego zaśpiewania dobrze dzieciom znanej piosenki Witajcie w naszej bajce. Uczniowie-aktorzy wcielili się w rolę takich postaci jak: Wróbelek Elemelek, krasnal Hałabała, Miś Uszatek, Pinokio, Zając Szarek oraz Kaczka Dziwaczka.
Celem przedstawienia było zachęcenie uczniów do odkrywania kolejnych przygód tych cudownych, ponadczasowych bohaterów książek dla dzieci.
Młodzi aktorzy przywitali widzów słowami: Nie za górami, nie za lasami, ale tu u nas, w sali jest niezwykła kraina na półce z książkami… – mając nadzieję, że każdy oglądający przeniesie się do zaczarowanej Książkowej Krainy – Dniu Teatru na chwilę, ale może w niedalekiej przyszłości na dłużej.
Na zakończenie przedstawienia był wspólny śpiew i gromkie brawa.
Po przedstawieniu pierwszoklasiści świętowali w swoich klasach wykonując ciekawe i pomysłowe kukiełki.
Fascynujące było to, że w tym wyjątkowym dniu każdy mógł wziąć udział i poczuć się częścią teatru. Był to czas, kiedy można było na chwilę odbiec od rzeczywistości i przenieść się do zupełnie innego świata. Z całą pewnością nikt nie pozostał obojętny tego dnia na … teatr i od tego dnia wszystko będzie inne niż dotąd.